Home / TVS Diodes / SMA6SF160A-Q1
minImg
SMA6SF160A-Q1
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SMA6SF160A-Q1
Package:
DO-221AC (SMA-FL)
Description:
TVS SMD 160V 600W Uni-direction
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.3A
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-221AC (SMA-FL)
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V