SMAJ300A
Littelfuse Inc.
Product No:
SMAJ300A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 300VWM 486VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 800mA
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 335V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series SMAJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 486V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V