SMAJ8.5CA
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SMAJ8.5CA
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series SMAJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V