Home / TVS Diodes / SMB10J15AHM3/I
minImg
SMB10J15AHM3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMB10J15AHM3/I
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V