SMB10J22A
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SMB10J22A
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 24.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series SMB10J
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35.5V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 22V