Home / TVS Diodes / SMB10J28A R5G
minImg
SMB10J28A R5G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SMB10J28A R5G
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 22A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series SMB10J
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V