Home / TVS Diodes / SMBJ12CHE3/5B
minImg
SMBJ12CHE3/5B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBJ12CHE3/5B
Package:
DO-214AA (SMBJ)
Description:
TVS DIODE 12VWM 22VC DO214AA
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V