SMBJ24A-HR
Littelfuse Inc.
Product No:
SMBJ24A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AA (SMBJ)
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Series SMBJ-HR
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V