Home / TVS Diodes / SMBJ7.5HE3/5B
minImg
SMBJ7.5HE3/5B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMBJ7.5HE3/5B
Package:
DO-214AA (SMBJ)
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 42A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 8.33V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.3V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.5V