Home / TVS Diodes / SMCJ36CA/TR7
minImg
SMCJ36CA/TR7
YAGEO
Product No:
SMCJ36CA/TR7
Manufacturer:
YAGEO
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
SMCJ DO214AB, BIDIRECTIONAL 36V
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V