Home / TVS Diodes / SMCJ60A-E3/57T
minImg
SMCJ60A-E3/57T
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMCJ60A-E3/57T
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V