SMDA24C-4-2
SMC Diode Solutions
Product No:
SMDA24C-4-2
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
8-SO
Description:
TVS DIODE 24VWM 43VC 8-SO
User Guide
Bidirectional Channels 4
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 35pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 300W
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SO
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43V
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V (Max)