Home / Headers, Male Pins / SMH100-LPPE-D40-ST-BK
minImg
SMH100-LPPE-D40-ST-BK
Sullins Connector Solutions
Product No:
SMH100-LPPE-D40-ST-BK
Description:
CONN HEADER VERT 80POS 1MM
User Guide
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.071" (1.80mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 80
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post Flash
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series SMH
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.209" (5.30mm)