Home / Headers, Male Pins / SMH152-LPSE-D39-SP-BK
minImg
SMH152-LPSE-D39-SP-BK
Sullins Connector Solutions
Product No:
SMH152-LPSE-D39-SP-BK
Description:
CONN HEADER SMD 78POS 1MM
User Guide
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Features Board Guide
Contact Length - Mating 0.075" (1.90mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 78
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series SMH
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)