Home / TVS Diodes / SMPC48AN-M3/I
minImg
SMPC48AN-M3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMPC48AN-M3/I
Package:
TO-277A (SMPC)
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC TO277A
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V