SN471M035ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SN471M035ST
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Ripple Current @ Low Frequency 820 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series SN
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 470 µF