SN74LVCH16540ADGGR
Texas Instruments
Product No:
SN74LVCH16540ADGGR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
48-TSSOP
Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 48TSSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 8
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 48-TSSOP
Series 74LVCH
Package / Case 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V
Mfr Texas Instruments
Number of Elements 2
Package Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low 24mA, 24mA