SP-L-0400-203-1%-RH
Spectra Symbol
Product No:
SP-L-0400-203-1%-RH
Manufacturer:
Spectra Symbol
Description:
SENSOR LINEAR 400MM CONNECTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 50°C
Termination Style Connector
Actuator Type Flexible Membrane - Linear
For Measuring Linear Position
Resistance Tolerance ±20%
Mounting Type Custom
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 20 kOhms
Rotation Angle - Electrical, Mechanical -
Series SoftPot
Package / Case Sensor Strip
Technology Resistive
Output Signal -
Linearity ±1%
Voltage - Supply -
Output Resistive
Mfr Spectra Symbol
Package Bulk
Linear Range 0 ~ 400.00mm (0 ~ 15.75")