SPL40-1005
Bel Power Solutions
Product No:
SPL40-1005
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 40W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency -
Minimum Load Required Yes
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.30" L x 3.92" W x 2.00" H (160.0mm x 99.6mm x 50.8mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8 A
Power (Watts) 40W
Series -
Type Open Frame
Efficiency 70%
Mfr Bel Power Solutions
Features Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC