Home / Fixed Inductors / SPM5015T-6R8M-LR
minImg
SPM5015T-6R8M-LR
TDK Corporation
Product No:
SPM5015T-6R8M-LR
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.8A 134.6 MOHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps) 2.8 A
Tolerance ±20%
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Product Status Active
DC Resistance (DCR) 134.6mOhm Max
Ratings -
Inductance 6.8 µH