Home / Ceramic Capacitors / SQCAVM270JATME/500
minImg
SQCAVM270JATME/500
KYOCERA AVX
Product No:
SQCAVM270JATME/500
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 27PF 250V 0505
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient M
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series SQ
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.57mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 27 pF