Home / Single FETs, MOSFETs / SQM200N04-1M1L_GE3
minImg
SQM200N04-1M1L_GE3
Vishay Siliconix
Product No:
SQM200N04-1M1L_GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-263-7
Description:
MOSFET N-CH 40V 200A TO263-7
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20655 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 413 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1mOhm @ 30A, 10V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Supplier Device Package TO-263-7
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Series TrenchFET®
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Vishay Siliconix
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V