SQMR56K8J
TE Connectivity Passive Product
Product No:
SQMR56K8J
Description:
RES 6.8K OHM 5% 5W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Size / Dimension 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 6.8 kOhms
Power (Watts) 5W