SR075C152MAAAP2
KYOCERA AVX
Product No:
SR075C152MAAAP2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Product Status Active
Ratings -
Series SkyCap® SR
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1500 pF