SR731JTTD1R6G
KOA Speer Electronics, Inc.
Product No:
SR731JTTD1R6G
Package:
0603
Description:
CURRENT SENSE RESISTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±2%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Resistance 1.6 Ohms
Power (Watts) 0.2W, 1/5W