SRED35V101MF077
Meritek
Product No:
SRED35V101MF077
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. -
Series SRED
Package / Case Radial, Can - SMD
Mfr Meritek
Capacitance 100 µF