SRN8040TA-2R0Y
Bourns Inc.
Product No:
SRN8040TA-2R0Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
IND,8X8X3.7MM,2UH30%,7.5A,SEMI-S
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 10.2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 15 @ 1MHz
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 7.5 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 11mOhm
Inductance 2 µH
Series SRN8040TA
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 61MHz