SRP6030VA-220M
Bourns Inc.
Product No:
SRP6030VA-220M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 22UH 3.4A 168MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 180°C
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 168mOhm Max
Inductance 22 µH
Series SRP6030VA
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 9MHz