SRP6540-3R3M
Bourns Inc.
Product No:
SRP6540-3R3M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 3.3UH 6.5A 23 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 23mOhm Max
Inductance 3.3 µH