SRR1208-152KL
Bourns Inc.
Product No:
SRR1208-152KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1.5MH 360MA 2.35OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 550mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 10 @ 252kHz
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 360 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.35Ohm Max
Inductance 1.5 mH
Series SRR1208
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 750kHz