SRR1208-1R2YL
Bourns Inc.
Product No:
SRR1208-1R2YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1.2UH SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance -
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
DC Resistance (DCR) -
Ratings -
Inductance 1.2 µH