SRR1240-470M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1240-470M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 47UH 2A 135 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 19 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 135mOhm Max
Inductance 47 µH
Series SRR1240
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 13MHz