SRR1305-1R4ZL
Bourns Inc.
Product No:
SRR1305-1R4ZL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1.4UH 16A 3.4 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 18A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 16 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.4mOhm Max
Inductance 1.4 µH
Series SRR1305
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 70MHz