SRR7045-471M
Bourns Inc.
Product No:
SRR7045-471M
Description:
FIXED IND 470UH 320MA 1.1OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 230mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 80 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 500 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Inductance 470 µH
Series SRR7045
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 3MHz