SRU1048-560Y
Bourns Inc.
Product No:
SRU1048-560Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 56UH 1.6A 110 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 26 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 110mOhm
Inductance 56 µH
Series SRU1048
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 7MHz