Home / Memory / SST26VF016B-104I/SM
minImg
SST26VF016B-104I/SM
Microchip Technology
Product No:
SST26VF016B-104I/SM
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIJ
Description:
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIJ
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Clock Frequency 104 MHz
Memory Interface SPI - Quad I/O
Memory Organization 2M x 8
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Non-Volatile
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIJ
Series SST26 SQI®
Write Cycle Time - Word, Page 1.5ms
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Memory Size 16Mbit
Technology FLASH
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V