Home / Diode Arrays / STPS40SM100CG
minImg
STPS40SM100CG
STMicroelectronics
Product No:
STPS40SM100CG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
D2PAK
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
User Guide
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 µA @ 100 V
Series -
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 810 mV @ 20 A
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Mfr STMicroelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)