STU6NF10
STMicroelectronics
Product No:
STU6NF10
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
TO-251 (IPAK)
Description:
MOSFET N-CH 100V 6A IPAK
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 3A, 10V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Supplier Device Package TO-251 (IPAK)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Series STripFET™
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V