STX-2500-3NTR
Kycon, Inc.
Product No:
STX-2500-3NTR
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Description:
STEREO JACK 2.5MM, SMT NON-THREA
User Guide
Cable Opening -
Contact Material - Plating Silver
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Body Color Black
Panel Hole Size -
Gender Female
Voltage - Rated -
Product Status Active
Internal Switch(s) Does Not Contain Switch
Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS)
Includes -
Industry Recognized Mating Diameter 2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone
Mfr Kycon, Inc.
Connector Type Phone Jack
Contact Material Copper Alloy
Features Board Guide
Mating Length/Depth -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Number of Positions/Contacts 3 Conductors, 3 Contacts
Termination Solder
Shielding Unshielded
Thread Size -
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Actual Diameter 0.102" (2.60mm)