SV03CC184KAR
KYOCERA AVX
Product No:
SV03CC184KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.18UF 630V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.275" (6.99mm)
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.370" L x 0.200" W (9.40mm x 5.08mm)
Product Status Active
Ratings -
Series SV
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.18 µF