SWPA3010S560MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SWPA3010S560MT
Description:
FIXED IND 56UH 240MA 3.016OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 210mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 240 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.016Ohm Max
Inductance 56 µH
Series SWPA
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 16MHz