Home / TVS Diodes / SZ1SMA100AT3G
minImg
SZ1SMA100AT3G
Littelfuse Inc.
Product No:
SZ1SMA100AT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMA
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.5A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 162pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, SZ1SMA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V