T37110-20-0
Curtis Industries
Product No:
T37110-20-0
Manufacturer:
Curtis Industries
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
User Guide
Operating Temperature 105°C
Number of Rows 1
Barrier Type 3 Wall (Tri)
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws
Color -
Current Rating (Amps) 20A
Terminal Screw Material Steel
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Chassis, Panel; Through Hole
Wire Gauge 12-22 AWG
Product Status Active
Bottom Termination PC Pin
Series 37000
Terminal Screw Finish Nickel
Pitch 0.375" (9.53mm)