T38331-20-0
Curtis Industries
Product No:
T38331-20-0
Manufacturer:
Curtis Industries
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
User Guide
Operating Temperature 105°C
Number of Rows 1
Barrier Type 2 Wall (Dual)
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws with Captive Plate
Color -
Current Rating (Amps) 20A
Terminal Screw Material -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Chassis, Panel
Wire Gauge 12-22 AWG
Product Status Active
Bottom Termination Quick Connect (0.110"), Insulated
Series 38000
Terminal Screw Finish -
Pitch 0.375" (9.53mm)