Home / Tantalum Capacitors / T491A475K006AT40537010
minImg
T491A475K006AT40537010
KEMET
Product No:
T491A475K006AT40537010
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 6.3V 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.5Ohm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Series T491
Type Molded
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 4.7 µF