Home / Tantalum Capacitors / T491B475M016AT4043
minImg
T491B475M016AT4043
KEMET
Product No:
T491B475M016AT4043
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1411
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.5Ohm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Series T491
Type Molded
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 4.7 µF