Home / Tantalum Capacitors / T491C336M006AT4280
minImg
T491C336M006AT4280
KEMET
Product No:
T491C336M006AT4280
Description:
CAP TANT 33UF 20% 6.3V 2312
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Series T491
Type Molded
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 33 µF