T491D476M006ZT
KEMET
Product No:
T491D476M006ZT
Description:
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Mfr KEMET
Capacitance 47 µF