Home / Tantalum Capacitors / T495X476K035ZTE200
minImg
T495X476K035ZTE200
KEMET
Product No:
T495X476K035ZTE200
Description:
CAP TANT 47UF 10% 35V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code X
Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Series T495
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 47 µF