T541X476K030CT8510
KEMET
Product No:
T541X476K030CT8510
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT POLY 47UF 30V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code X
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 30 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100kHz
Ratings COTS
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Series KO-CAP® T541
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 47 µF